Qeveria e konfirmon takimin Kurti-Vuçiq me 26 qershor, tregon për temat që do të diskutohen

Prishtinë | 20 Qer 2024 | 16:45 | Nga Natyra Salihaj

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu e ka konfirmuar për Ekonomia Online se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohen me 26 qershor.

Ai ka thënë se në fokus të këtij takimi do të jetë zbatimi i marrëveshjes bazike të arritur në Bruksel dhe aneksit të saj, të pajtuar në takimin e Ohrit.

Ky takim është thirrur nga përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, takim ky i nivelit të lartë në kuadër të procesit të dialogut.

“Me ftesë të Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, Kryeministri i Republikës së Kosovës do të marrë pjesë në takimin e radhës të nivelit të lartë në kuadër të procesit të dialogut, i cili është paraparë për javën tjetër, më 26 qershor. Në fokus kryesor ky takim do të ketë zbatimin e marrëveshjes bazike dhe aneksit të saj, dhe rrugën përpara”, kanë thënë nga Qeveria për EO.

Përfaqësuesit e vendeve perëndimore, ndërkohë, u përpoqën disa herë të bindin Kurtin dhe Vuçiqin që të ulen në tryezën e bisedimeve dhe të diskutojnë hapat për zbatimin e marrëveshjes, por pa rezultat.

Të ngjashme