Qytetet më të vizituara në botë

Prishtinë | 01 Mar 2017 | 20:00 | Nga

Nju Jorku, Londra dhe Parisi janë të njohura edhe si destinacionet kryesore turistike në botë. Të tri qytetet ende mbeten prapa Bangkokut sa i përket popullaritetit.

Kryeqyteti Thai tërhoqi 21.5 milionë vizitorë të huaj, të paktën një natë në vitin 2016, i cili është një udhëheqës botëror, sipas raportit të fundit të “Mastercard”.

Lobdra

Për krahasim, Londrën e vizituan 19.9 milionë njerëz që kanë kaluar të paktën një natë në qytet, dhe në Paris 18 milionë njerëz, njofton “Statista”.

Disa qytete të tjera në Lindjen e Mesme dhe Azi plotësojnë listën e 10 qyteteve më të vizituara në botë vitin e kaluar.

Dubai është në vendin e 5-të me 15.3 milionë vizitorë në vitin 2016 dhe Singapori më pak se Nju-Jorku me 12.1 milionë banorë.

Turistët patjetër do të duan të shpenzojnë dhe Dubai kishte nivelin më të lartë të shpenzimeve të udhëtimit për vitin e kaluar.

Në vitin 2016 vizitorët në Dubai kanë shpenzuar 31.3 miliardë dollarë, e cila është më shumë se qyteti i dytë, Londra, me 14.8 miliardë dollarë.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme