Rekord ditor në Brazil, 3251 të vdekur shkaku i Coronavirusit

Prishtinë | 24 Mar 2021 | 15:07 | Nga Ekonomia Online

Brazili raportoi më shumë se 3,000 vdekje shkaku i coronavirusit për herë të parë në një periudhë 24 orëshe, ndërsa pandemia përhapet e pakontrolluar në të gjithë ekonominë më të madhe të Amerikës Latine dhe tejkalon sistemin e saj shëndetësor.

Ministria e Shëndetësisë tha se 3,251 njerëz vdiqën të martën, duke e çuar totalin që kur filloi pandemia në 298,676, e dyta më e globalisht.

Rastet u rritën me 82,493 dhe 12,13 milion njerëz tani janë infektuar, raporton bloomberg.

Një variant më ngjitës që filloi në qytetin Amazonian të Manaus është përhapur me shpejtësi në të gjithë vendin që nga Viti i Ri, si pjesë e një vale të dytë që i ka shtyrë fqinjët të mbyllin kufijtë dhe ekspertët të paralajmërojnë për pasojat e mos kontrollit të shpërthimit.

Shtetet e mëdha si Sao Paulo dhe Rio de Janeiro mbyllën vetëm restorantet dhe baret në javët e fundit dhe guvernatorët po përpiqen të parandalojnë një kolaps të plotë të spitaleve me plazhe të rrethuara dhe pushime të afruara për t’i mbajtur njerëzit në shtëpi.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme