Rohde: Gjermania e Kosova kanë marrëdhënie të fuqishme diplomatike

Prishtinë | 20 Maj 2023 | 15:32 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka tha se Gjermania dhe Kosova kanë marrëdhënie të fuqishme diplomatike, raporton Ekonomia Online.

Ai në shënimin e 15-vjetorit e marrëdhënieve zyrtare diplomatike gjermano-kosovare shtoi se dy shtet ndajnë vlera të njëjta.

“Pjesëmarrja e kaq shumë organizatave gjermane dëshmon për miqësinë tonë dhe poashtu ndajmë edhe vlera të përbashkëta. Përderisa ne po festojmë është duke ndodhur një luftë në Ukrainë. Kjo nuk do të ishte e mundur pa angazhimin e kolegëve të mi që i falënderoj”.

Kryeministri Albin Kurti tha se Gjermania e ka ndihmuar shumë Kosovës në të gjitha fushat si arsim, energji e suntim te ligjit, raporton EO.

“Gjermania na ka njohur ndër vendete e para, por para se të njoh Gjermania për neve është shtetit në të cilën kanë gjetur strehë shuam disident nga Kosova, e shumë refugjatë”.

“Në këto 15 vjet të miqësisë ne e kemi kujtimet më të mira në sundim ët ligjit në arsim në energji dhe infrastrukturë. Miqësia jon do të thellohet, falënderojë edhe pjesëtarët e KFOR-it që i kemi pjesë të  mbrojtjes dhe sigurisë për vendin tonë. Faleminderit dhe ju jemi mirënjohës”.

Të ngjashme