Rregullat e mirësjelljes për të shmangur çdo situatë të pakëndshme

Prishtinë | 29 Dhj 2023 | 14:11 | Nga Ekonomia Online

Tatiana Polyakova ka shqyrtuar rregullat e sjelljes në tavolinë për më shumë se 20 vjet. Ajo di saktësisht se si të sillet në një tryezë, për cilat gjëra mund të diskutosh siç duhet me njerëzit që nuk i njeh dhe për cilat tema është e ndaluar rreptësisht të flasësh.

Dhe, edhe pse vetë Tatiana është një eksperte e vërtetë në këtë temë, ajo mendon se disa rregulla mund të thyhen. Duhet vetëm të dimë se cilat rregulla janë në rregull për t’u thyer dhe cilat janë të shkruara në gur.

Ne vendosëm të mësojmë më shumë rreth sjelljeve të mira, kështu që ne kemi shqyrtuar shumë rekomandime të Tatiana Polyakova dhe kemi zgjedhur këshillat më të dobishme.

Si të silleni në një tryezë në një restorant

 • Mos e vendosni telefonin tuaj celular ose laptopin tuaj në tryezë.
 • Uluni në 3/4 të karriges dhe mbani gjunjët së bashku sikur të ishin të shtypur nga lart.
 • Çanta e një zonje duhet të jetë në karrigen pranë saj ose pas shpinës. Asnjëherë mos e lini çantën në dysheme. Së pari, sepse nuk është i sigurt për gjërat e vlefshme, dhe së dyti, një person që ju shërben mund të shkelë mbi të.
 • Fraza si, “Unë po përpiqem të humbas peshë” ose “A është kjo bukë pa gluten?” Janë të ndaluara.
 • Subjektet si shëndeti (së bashku me politikën dhe fenë) nuk duhet të diskutohen kurrë. Njerëzit nuk kanë nevojë të dinë për detaje rreth tretjes suaj.
 • Gjatë drekës, pecetat duhet të hapen vetëm gjysma në prehër dhe në ngjarje më të rëndësishme, gjunjët duhet të mbulohen plotësisht.
 • Gjatë një dreke biznesi, ju mund të filloni të flisni për biznesin vetëm pasi të bëhet porosia.
 • Nëse shihni një insekt ose një krimb në pjatën tuaj, mos bërtisni ose thirrni për ndihmë. Vetëm tregojini qetësisht kamarierit për këtë çështje. Kjo është një çështje delikate, kështu që nuk ka nevojë ta bëjmë atë publike.
 • Nëse keni nevojë të largoheni për një moment, mos thoni se po shkoni në banjë për të kontrolluar flokët ose për të bërë një telefonatë. Thjesht thoni, “Më falni për një moment, do të kthehem sërish.” Kjo është mënyra juaj për t’u thënë të gjithëve se nuk po largoheni për fare.
 • Ju gjithashtu mund të përdorni pecetën për të specifikuar këtë: një pecetë e varur në pjesën e pasme të karriges do të thotë që do të ktheheni, dhe nëse peceta është në vendin ku ishit ulur – do të largoheni.
 • Shumë gra tërheqëse thonë se nuk kanë përsë të lënë bakshishe. Sidoqoftë, bakshishet janë absolutisht të domosdoshme. Vetëm merrni në konsideratë që babkshishi të jetë për diçka që duhet të paguhet.

Si të shërbejmë tryezën

 • Restorantet duhet të kenë enë argjendi nga i njëjti set, por nëse jeni duke darkuar në shtëpi, sete të ndryshme do të bëjnë punë.
 • Është gjithashtu shumë mirë të shërbehet një pjatë me bukë dhe një thikë e veçantë për gjalpë.
 • Kur shërbeni një tryezë në shtëpi, përpiquni të siguroheni që mesi i pjatës të jetë në përputhje me mesin e pirunit ose thikës. Në këtë mënyrë, gjithçka do të duket edhe më estetike.
 • Sipas rregullave të shërbimit, vendet e karrigeve duhet të jenë në një distancë prej 2 gishtash nga skaji i tavolinës

Si të hamë

 • Kur marrim një pirun ose një thikë nga tryeza, ajo kurrë nuk duhet të vendosen më në tryezë. Piruni, luga dhe thika duhet të qëndrojnë në pjatë.
 • Mos veproni si një majmun dhe mos kafshoni copa bukë. Shkëputni një copë bukë të vogël që mund të hani dhe vendosni gjalpë.
 • Supat me krem duhet të vendosen në gojë me buzë të lugës dhe supat me copa ushqimi në të duhet të futen direkt në gojë.
 • Gjithashtu, mbani mend të mos e merrni supën me lugë duke e “vozitur” drejt vetes. Duhet ta zhvendosni lugën larg fytyrës.

Rregulla bisede për njerëzit që nuk e njohin mirë njëri-tjetrin

 • “Burri im është një avokat i famshëm” është një frazë që nuk ka kuptim sepse nëse një person është i famshëm, njerëzit tashmë e dinë këtë ose do ta dinë gjatë bisedës.
 • “Fëmija ynë është një kampion,” është një deklaratë personale. Asnjëherë nuk e dini se çfarë po kalojnë njerëzit përreth jush – mund të ketë një çift që kohët e fundit humbi një fëmijë dhe një deklaratë si kjo do të ishte e dhimbshme për ta.
 • Nëse dikush ju jep komplimente për mënyrën se si ju dukeni, mos u nxitoni ta shpjegoni veten duke thënë diçka si: “Oh, e kam marrë me ofertë”, ose “Kjo është një xhaketë e vjetër!” Vetëm falënderojeni personin.

Si të pini…

 • Mos harroni se njerëzit shpesh harrojnë emrin tuaj, por ata mbajnë mend pijen që keni zgjedhur.
 • Mendoni paraprakisht përmes menusë së alkoolit: mendoni pijet dhe ushqimet që mund të kombinohen dhe ato që nuk mund të kombinohen.
 • Provoni pije të ndryshme për të dhënë mendimin tuaj dhe të kuptoni se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk doni. Në restorante të ndryshme dhe në qytete të ndryshme, e njëjta pije mund të bëhet në një mënyrë tjetër dhe t’ju japë ndjenja krejtësisht të ndryshme.
 • Nëse ftoni shumë njerëz në darkë, ka një shans të madh që nuk do t’i surprizoni me gatimin tuaj. Për shkak të kësaj, ofrojuni mysafirëve tuaj pije që nuk i shijojnë rregullisht.
 • Njohja e verërave dhe emrave të llojeve të ndryshme të gotave është e rëndësishme. Kjo është një mënyrë për të prezantuar veten. Rrobat dhe këpucët tuaja nuk paraqesin vërtet interes për të tjerët kur ka diçka më interesante për të folur.

Mbajeni një gotë shampanjë nga bishti i saj, duke shtypur gishtin e vogël kundër fundit të gotës.

 • Një grua mund të hapë një shishe shampanjë vetë, nëse ajo është zonja e shtëpisë. Ajo duhet të jetë në gjendje ta bëjë atë.
 • Gjithmonë lini rreth 10% të një pije në fund të gotës. Kështu do t’u tregoni të gjithëve që nuk keni varësi dhe thjesht po shijonit pijen.
 • Kur pini, shikojini të tjerët në sy. Kjo është sjellje e mirë.
 • Pirja përpara vaktit të darkës është një shenjë e vëmendjes. Kështu që nuk mund të thuash diçka si, “Unë nuk pi,” ose “Unë do i jap makinës”.
 • Cilësia e një restoranti mund të përcaktohet nga menyja e tij e verës. Një pronar restoranti që e vlerëson me të vërtetë kuzhinierin e vet nuk do të zgjedhë një shishe verë që mund të blihet në çdo supermarket. Pronarë të tillë krijojnë një përmbledhje të mirë të verërave për të nxjerrë në pah shijen e ushqimit.

Të ngjashme