Senatori Menendez: Kosovës po i bëhet presion, por jo edhe Serbisë

WASHINGTON, DC - AUGUST 04: Senate Foreign Relations Committee ranking member Sen. Robert Menendez (D-NJ) questions witnesses during a hearing about Venezuela in the Dirksen Senate Office Building on Capitol Hill August 04, 2020 in Washington, DC. Senators questioned State Department Special Representative for Venezuela Elliot Abrams and Hodges about the United States' continued support for interim president of Venezuela Juan Guaido, who said he and his coalition will not participate in the country's December parliamentary elections. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)
Prishtinë | 18 Maj 2023 | 18:24 | Nga Ekonomia Online

Në Senatin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, gjegjësisht në Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë, është duke u zhvilluar një seancë dëgjimore me temën “Vlerësimi i Politikës së ShBA-së ndaj Ballkanit Perëndimor.

Kryetari i komisionit, Bob Menendez, ka thënë se derisa Kosovës po i bëhet presion për themelimin e Asociacionit, Serbisë nuk po i bëhet presion, raporton Klan Kosova.

“Nuk shoh se ka participantë të barabartë në këtë proces. Vuçiqi një gjë po e thotë para popullit serb dhe tjetër gjë po thotë para ndërkombëtarëve. Çka shoh unë është presion mbi Kosovën për formimin e Asociacionit, por nuk ka presion mbi Serbinë”.

“Nëse Serbia do që të integrohet në BE, duhet të shkëputet nga Putini”, theksoi Menendez.

Të ngjashme