Sheinbaum pritet të bëhet gruaja e parë presidente e Meksikës

Presidential candidate of the ruling MORENA party Claudia Sheinbaum waves during her closing campaign rally at Zocalo Square, as she stands with Mexico City mayoral candidate of MORENA party Clara Brugada and General Coordinator of Sheinbaum's presidential campaign Mario Delgado, in Mexico City, Mexico, May 29, 2024. REUTERS/Raquel Cunha/ File Photo
Prishtinë | 03 Qer 2024 | 08:33 | Nga Ekonomia Online

Claudia Sheinbaum pritet të bëhet presidentja e parë grua e Meksikës, tregojnë exit poll-et.

Sipas tyre, ajo do të sigurojë rreth 56% të votave nga zgjedhjet e së dielës, duke mposhtur bindshëm rivalen e saj kryesore, biznesmenen Xochitl Galvez.

Nëse konfirmohen exit poll-et, Sheinbaum do ta zëvendësojë mentorin e saj, presidentin në largim, Andres Manuel Lopez Obrador, nisur nga 1 tetori.

Sheinbaum premtoi vazhdimësi të politikave të tij, duke thënë se do t’i ndjekë “përparimet” e bëra nga Lopez Obrador.

Partia e tyre Morena e shpalli tashmë fitoren, por Galvez u kërkoi mbështetësve të saj t’i presin rezultatet zyrtare, që do të bëhen publike gjatë ditës së hënë.

Zgjedhjet, të cilat përballën Sheinbaumin dhe Galvezin, u përshkruan si një ndryshim i madh për të drejtat e grave në Meksikë.

Sheinbaum, 61 vjeçe, shërbeu më herët si kryetare e Meksiko Sitit. /REL/

Të ngjashme