Spinaq për sy të shëndetshëm

Prishtinë | 16 Jan 2023 | 10:14 | Nga Ekonomia Online

Helen M Rasmusen, një studiues në Universitetin e Cambridge, në një raport të saj të vitit 2013 zbuloi se spinaqi është një burim i pasur i beta-karotenit, luteinës dhe ksantenit, të cilët janë të dobishëm për shikimin.

Beta-karotene, në spinaq, ndihmon në përmirësimin e shëndetit të syve.

Gjithashtu, spinaqi mund të parandalojë mangësitë e vitaminës A, kruajtjen e syve, ulcerat e syve dhe sytë e thatë.

Vetitë anti-inflamatore të këtyre zarzavate gjithashtu mund të zvogëlojnë acarimin.

Lutein dhe zeaxanthin që janë të pranishëm në spinaq veprojnë si antioksidantë të fortë, duke parandaluar efektet e ashpra të rrezeve UV në sy që mund të çojnë në katarakte.

Ata gjithashtu reduktojnë ndikimin e radikaleve të lira, të cilat mund të jenë shkaktar kryesor i kataraktave dhe kushteve të tjera të syve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme