Të paktën 6 mijë fëmijë ukrainas po mbahen në kampet ruse

Prishtinë | 18 Mar 2023 | 09:50 | Nga Ekonomia Online

Të paktën gjashtëmijë fëmijë ukrainas janë mbajtur në të paktën 43 kampe dhe objekte ruse, sipas një raporti amerikan.

Moska ka mohuar akuzat që forcat e saj kanë kryer krime lufte dhe Kremlini e cilësoi vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për lëshimin e një urdhër-arresti për Vladimir Putinin si “të pavlefshëm”.

Ukraina vlerëson se numri i “fëmijëve të rrëmbyer” është më afër 16,000, me vetëm 300 prej tyre të kthyer në shtëpi deri më tani.

Volodymyr Zelenskyy i quajti dëbimet e supozuara të fëmijëve një “të keqe shtetërore që fillon pikërisht nga zyrtari më i lartë i Rusisë”.

Ai tha se qeveria ukrainase do të bëjë gjithçka që mundet për të kthyer çdo fëmijë.

Të ngjashme