Thënie të mençura, me sarkazëm dhe humor

Prishtinë | 03 Nën 2022 | 20:22 | Nga Ekonomia Online

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi sjellë një koleksion me thënie ku e vërteta thuhet përmes sarkazmit dhe një humori të bukur.

Kur dëgjoj dikë të shfryjë, “Jeta është e vështirë….”, gjithmonë tundohem të pyes: “Krahasuar me çfarë?”

Gjithmonë kam dashur të jem dikush, por tani e kuptoj se duhet të isha më specifik.

Nëse në fillim nuk keni sukses, atëherë hedhja me parashutë definitivisht nuk është për ju.

Gjithçka që ju nevojitet në këtë jetë është injoranca dhe vetëbesimi, dhe atëherë suksesi është i sigurt.

Nëse nuk e dini se ku po shkoni, mund të përfundoni diku tjetër.

Asnjëherë nuk ka pasur një fëmijë kaq të bukur, por nëna e tij ishte e lumtur sa herë që e zinte gjumi.

M’u deshën pesëmbëdhjetë vjet për të zbuluar se nuk kisha talent për të shkruar, por nuk munda të hiqja dorë sepse atëherë isha shumë i famshëm.

Jetë e dashur, kur të thashë: ‘A mund të përkeqësohet dita ime?’ Ishte retorike, jo një sfidë.

Fat është ajo që ju ka mbetur pasi jepni 100 për qind.

Mundësia nuk troket, ajo shfaqet kur trokisni derën.

Mos u shqetësoni nëse botës i vjen fundi sot. Tashmë është e nesërme në Australi.

Nuk është përgjigja ajo që ndriçon, por pyetja.

Jeta është një anije e mbytur, por ne nuk duhet të harrojmë hedhjen e varkave të shpëtimit.

Ashensori drejt suksesit është jashtë funksionit. Ju do të duhet të përdorni shkallët … një hap pastaj një tjetër hap… me kohën.

Truri është një organ i mrekullueshëm; fillon të punojë në momentin që zgjoheni në mëngjes dhe nuk ndalet derisa të hyni në zyrë.

Nuk pushojmë së luajturi sepse plakemi; plakemi sepse ndalojmë së luajturi.

Mënyra më e mirë për të gëzuar veten është të përpiqesh të gëzosh dikë tjetër.

Mosha nuk ka asnjë rëndësi vetëm nëse nuk jeni djathë.

Në minutën që do pranosh më pak nga sa meriton, do marrësh edhe më pak nga sa të takon.

Duhet më pak kohë për t’i bërë gjërat siç duhet sesa ç’duhet për të shpjeguar pse i bëtë gabim.

Çelësi i suksesit nuk është përmes arritjes, por përmes entuziazmit.

Unë nuk mund ta përballoj të humbas kohën time duke fituar para.

Miqësia është si të urinosh veten: të gjithë mund ta shohin, por vetëm ti merr ndjenjën e ngrohtë që të sjell.

Nëse mendoni se jeni shumë i vogël për të bërë një ndryshim, atëherë nuk keni qenë kurrë në errësirë ​​me një mushkonjë.

Dallimi midis gjeniut dhe marrëzisë është se gjeniu ka kufijtë e tij.

Gjithmonë huazoni para nga një pesimist. Ai nuk do ta presë atë.

Kur nuk e dini se çfarë po bëni dhe çfarë po bëni është më e mira – kjo është frymëzim.

Terapisti im më tha se mënyra për të arritur paqen e vërtetë të brendshme është të përfundoj atë që filloj. Deri më tani kam përfunduar dy qese M & Ms dhe një tortë me çokollatë. Unë tashmë ndihem më mirë.

Njerëzit thonë se asgjë nuk është e pamundur, por unë bëj asgjë çdo ditë.

Keni tru në kokë. Këmbët i keni në këpucë. Ju mund të drejtoni veten në çdo drejtim që zgjidhni. Ju jeni në vete. Dhe ju e dini atë që dini. Dhe JU jeni ai që do të vendosni se ku të shkoni.

Një diamant është thjesht një grumbull qymyri që ka funksionuar mirë nën presion.

Asnjëherë mos e shtyni për nesër atë që mund ta bëni pasnesër.

Asnjëherë mos lejoni që ndjenja juaj e moralit t’ju pengojë të bëni atë që është e drejtë.

Dështimi është erëza që i jep suksesit shijen e saj.

Nëse do të jeni në gjendje të ktheni prapa diçka dhe të qeshni për të, mund të qeshni me të tani.

Unë kam një filozofi të thjeshtë: Plotësoni atë që është bosh. Boshatisni atë që është plot. Gërvisht aty ku kruhet.

Edhe një orë e ndaluar është e saktë dy herë në ditë. Pas disa vitesh, mund të mburret me një seri të gjatë suksesesh.

Duhet të mësosh nga gabimet e të tjerëve. Ju nuk mund të jetoni aq gjatë sa t’i bëni të gjitha vetë.

Kritika e sinqertë është e vështirë të merret, veçanërisht nga një i afërm, një mik, një i njohur ose një i huaj.

​​Mund të bëhesh njëqind vjeç nëse heq dorë nga të gjitha gjërat që të bëjnë të dëshirosh të jetosh njëqind vjeç.

Pastrimi është thjesht vendosja e sendeve në vende më pak të dukshme.

Të ngjashme