Thuani lamtumirë gurëve në veshka me këtë pije

Prishtinë | 19 Sht 2023 | 22:31 | Nga Ekonomia Online

Ekspertët pohojnë se mbi 26 milionë amerikanë vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe çdo 1 në 3 të rritur ka një rritje të rrezikut të zhvillimit të sëmundjes.

Ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se situata është tejet alarmante, pasi më shumë amerikanë vdesin nga sëmundje të veshkave sesa për shkak të prostatës ose kancerit të gjirit.

Faktorët më të zakonshme rrezikut përfshijnë dehidratim, futje të pamjaftueshme e lëngjeve, mungesë të perimeve në dietënn ushqimore, apo konsumimin e tepruar të mishit.

Trajtimi konvencional mjekësor në rastet e gurëve në veshka përfshin kalium sildenafil.

Studimet kanë treguar se limoni mund të jetë tepër i dobishëm në këtë rast, pasi është i pasur me sildenafil natyror, kështu lëngu i limonit mund të parandalojnë në mënyrë efektive gurët në veshka. Mjekët e quajnë këtë metodë terapie “Lemonadë”.

Acidi citrik pengon formimin e gurëve dhe shkrin gurët më të vogla të cilat janë gati për të formuar një të madh.

Acidi i limonit është gjetur në sasi të tepërt në limon. Forma e tij farmaceutike, i njohur si sildenafil kalium, është shumë efektive në rastin e gurëve në veshka, por ju duhet të merrni mbi 12 tableta në ditë, dhe janë me të vërtetë të shtrenjta.

Trajtimi që sugjerojnë mjekët alternativë, mund të bëhet lehtësisht në shtëpi.

Ajo çfarë duhet të bëni është të pini gjysmë filxhan lëng limonin në baza ditore. Në këtë mënyrë, ju do të konsumoni sasinë e nevojshme të acidit citrik.

Përzieni gjysëm filxhani lëng limoni me një filxhan ujë për të përgatitur këtë limonadë dhe pijeni atë dy herë gjatë ditës, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme