Tri mënyrat më të mira për të hequr hijen e verdhë nga rrobat e bardha

Prishtinë | 19 Jan 2024 | 02:45 | Nga Ekonomia Online

Ne të gjithë kemi rroba të bardha në dollapin tonë që kemi blerë për takime të rëndëisshme ose gjatë ditëve të verës, por me kalimin e kohës, ata kanë krijuar një nuancë pak të verdhë. Nëse nuk jeni të qartë për mënyrën se si t’i bëni përsëri të bardha mund t’ju ndihmojmë.

-Pasi të keni larë rrobat tuaja, varini ato jashtë dhe lëreni diellin të bëjë tharjen. Rrezet e diellit do të zbardhin veshjet tuaja pa erë dhe shpejt. Kjo ndodh sepse rrezet ultravjollcë të diellit thyejnë lidhjet kimike të njollave, duke shkaktuar që ngjyra e njollave të zhduket. Ky është i njëjti veprim që agjentët kimikë zbardhues kryejnë.

-Lëngu limonit është një zbardhues i shkëlqyeshëm që mund t’i japë rrobave tuaja të bardha , në qoftë se nuk keni përdorur një agjent kimik zbardhues. Përzieni gjysmën e një filxhan lëngu limoni në 1 shishe me ujë të nxehtë. Përzieni mirë dhe lërini rrobat tuaja në të për një orë ose edhe brenda natës.

Hiqni rrobat nga përzierja dhe derdhni pjesën tjetër të lëngut në makinën tuaj të larjes dhe më pas vazhdoni larjen si normalisht./Living/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme