Si të ngadalësoni procesin e flokëve të thinjura?

Prishtinë | 15 Pri 2019 | 15:59 | Nga Ekonomia Online

Dermatologët britanikë mbajtën një sërë eksperimentesh dhe zbuluan se deri në moshën 50 vjeçare, pjesa më e madhe e popullsisë së botës ka të paktën 50% flokë të thinjura.

Përveç kësaj, flokët e njerëzve të bardhë fillojnë të kthehet në gri pas moshës 30, flokët e njerëzve aziatikë – rreth 40 vjeç dhe flokët e njerëzve me lëkurë të errët – pas moshës 40, njofton Klan Kosova.

Është një proces i natyrshëm i quajtur depigmentimi; megjithatë, nganjëherë flokët gri mund të fillojnë të shfaqen në moshën 20 ose 30.

Disa nga gjërat që duhet t’i merrni më në kontroll për të ngadalësuar procesin e plakjes janë si: menaxhimi i stresit dhe mos konsumimi i ëmbëlsirave dhe mishit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme