Varrosen 29 vjet pas gjenocidit eshtrat e 14 viktimave të Srebrenicës

Prishtinë | 11 Kor 2024 | 21:33 | Nga Ekonomia Online

Eshtrat e 14 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës më 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë janë varrosur, teksa mijëra njerëz përkujtojnë përvjetorin dy muaj pasi Kombet e Bashkuara vendosën një ditë kujtimi vjetor.

Trembëdhjetë burra dhe një djalë adoleshent, të identifikuar së fundmi përmes analizës së ADN-së, u varrosën të enjten në një varrezë jashtë Srebrenicës në Bosnjën lindore 29 vjet pas vdekjes së tyre.

Mirza Basic, i mbijetuar i gjenocidit që po varroste vëllanë e tij 22-vjeçar Midhat, i tha Al Jazeeras se pikëllimi i zbulimit të eshtrave të vëllait të tij pothuajse tre dekada më vonë ishte i papërshkrueshëm.

“Kur Instituti i Personave të Zhdukur në Bosnje më tregoi fotografitë e rrobave të vëllait tim dhe sendet që ai kishte me vete, përjetova rikthime aq të forta saqë menjëherë i rijetova gjithë ato vite të luftës midis 1992 dhe 1995”, tha Basic, i cili ishte 15 vjeç në atë kohë.

Pjesa më e vështirë ishte ndarja e lajmit me babanë dhe motrën e tij, gjithashtu të mbijetuar, tha ai. Të tre morën pjesë në varrim.

Gjenocidi, i vetmi i pranuar nga Evropa pas Luftës së Dytë Botërore, ndodhi menjëherë pas shpërbërjes së Jugosllavisë së atëhershme.

Më 11 korrik 1995, forcat serbe të Bosnjës hynë me forcë në zonën e sigurt të Srebrenicës të caktuar nga Kombet e Bashkuara. Ata ndanë të paktën 8,000 burra dhe djem boshnjakë nga gratë, nënat dhe motrat e tyre, dhe i vranë.

Ata që u përpoqën të iknin u ndoqën pa pushim nëpër pyje dhe nëpër male përreth Srebrenicës.

Të ngjashme