Vëllai i presidentit iranian nis dënimin me 5 vjet burgim për korrupsion

Prishtinë | 17 Tet 2019 | 10:51 | Nga Ekonomia Online

Vëllai i presidentit iranian Hassan Rouhani raportohet se ka nisur dënimin me 5 vjet burg për korrupsion.

Hossein Fereydoun, këshilltar i presidentit, u fut në burgun Evin të Teheranit të mërkurën, tha avokati i tij për mediat lokale.

Ai u dënua për marrje ryshfeti në maj dhe u dënua me shtatë vjet.

Por një gjykatë apeli ia uliu dënimin duke e udhëruar që të kthejë çdo pronë të fituar në mënyrë të paligjshme dhe u gjobit me 27 mln dollarë.

Fereydoun mohoi çdo keqbërje duke e konsideruar një veprim i ashpër gjyqësor për të diskredituar atë.

Ndërkohë që gjykata ka hedhur poshtë akuzat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme