Vendet e QUINT-it dënojnë sulmet ndaj gazetarëve dhe protestat e dhunshme në veri

Prishtinë | 29 Maj 2023 | 18:06 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se vendet e QUINT-it i dënojnë rëndë protestat e dhunshme në veri ndaj zyrtarëve policorë dhe atyre të KFOR-it si dhe ndaj gazetarëve, raporton Ekonomia Online.

“Jemi të shqetësuar për dhunën që është raportuar sot ndaj zyrtarëve në veri. Kemi parë grafitet në veturat e KFOR-it dhe dëgjuam për sulmet ndaj gazetarëve, të cilat i dënojmë rëndë. E respektojmë të drejtën e çdo qytetari që të protestojë paqësisht por jo duke përdorur dhunë e duke kërcënuar”, ka thënë ai, pas takimit të Kurtit me ambasadorët e këtyre vendeve.

Të ngjashme