Vitamina që jua përmirëson shikimin dhe i mban sytë të shëndetshëm

Prishtinë | 17 Dhj 2018 | 17:12 | Nga Ekonomia Online

Shëndeti i syve është tejet i rëndësishëm – nëse nuk kujdeseni mirë për ta, ju mund ta humbni shikimin.

Pirja e duhanit, konsumimi i tepërt i alkoolit dhe mos mbrojtja e syve nga dielli mund ta rritë rrezikun e degjenerimit makular dhe kataraktit.

Ushqimi është një nga faktorët kyç për mirëmbajtjen e shëndetit të syve, e në veçanti vitamina A.

Jo vetëm se vitamina A e promovon shëndetin e përgjithshëm, por edhe i mbron sytë dhe e ngadalëson procesin e sëmundjeve më serioze të syve.

Ekspertët shpjegojnë se vitamina A e mbron sipërfaqen e syrit (kornean) duke i lubrifikuar qelizat.

Përveç se kontribuon në shëndet të syrit, vitamina A është e mirë edhe për rritjen e eshtrave, shëndetin e lëkurës dhe forcimin e sistemit të imunitetit.

Fatmirësisht kjo vitaminë mund të merret lehtë përmes ushqimit.

Ushqimet që përmbajnë vitaminë A janë:

– Mëlçia e secilës kafshë
– Të verdhët e vezës
– Gjalpi
– Patatet e ëmbla
– Karrota
– Spinaqi
– Djathi zviceran.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme