Zelensky thotë se solidrariteti i BE-së është jetik për moralin

Prishtinë | 29 Mar 2024 | 18:49 | Nga Ekonomia Online

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, tha se solidariteti i BE-së është jetik për moralin.

Ai ia bëri komentet një grupi eurodeputetësh nga grupi liberal Renew Europe, anëtar i të cilit është edhe partia e tij.

Vizita dy-ditore erdhi në prag të zgjedhjeve të BE-së në qershor, ku e djathta ekstreme, e cila është kryesisht më pak mbështetëse e Ukrainës dhe më pak kundër Rusisë, pritet të ketë përfitime të mëdha.

“Është një sinjal i rëndësishëm për burrat, gratë, fëmijët tanë se ne jemi pjesë e Evropës dhe Evropa e di se ne jemi kjo mburojë mbrojtëse për vlerat tona të përbashkëta”, tha Zelensky, raporton Euronews.com, transmeton Klankosova.tv.

Ai theksoi gjithashtu nevojën urgjente të Ukrainës për më shumë armë dhe municione për delegacionin.

Disa orë pas vizitës, presidentja e Renew Europe, Valerie Hayer i kërkoi BE-së të ekspozonte çdo deputet, ose çdo kandidat që ka pranuar para ose nga Rusia ose përfaqësuesit e saj.

Në një letër drejtuar Roberta Metsola, presidentes së Parlamentit Evropian, ajo shkruante:

“Unë shkruaj për të shprehur shqetësimet e rënda të Grupit të Renew Europe në lidhje me raportet, të konfirmuara nga shërbimet e sigurisë polake, çeke dhe belge dhe nga kryeministrat e Belgjikës dhe Republikës Çeke, se anëtarët e kësaj Dhome dhe kandidatët në zgjedhjet e ardhshme evropiane janë paguar. Nga qeveria ruse ose përfaqësuesit e saj për të shpërndarë propagandë në Parlamentin Evropian dhe më gjerë. Ky është sulm i qartë ndaj mënyrës sonë të jetesës evropiane, Parlamentit tonë dhe mandatit të tij demokratik nga një fuqi e huaj”.

Të ngjashme