12 të vrarë në sulmet e fundit ajrore në Gaza

Prishtinë | 09 Maj 2023 | 08:36 | Nga Ekonomia Online

Izraeli ka vazhduar sulmet ajrore në Gaza, duke vrarë 12 persona dhe plagosur rreth 20 të tjerë, ndër ta edhe fëmijë.

Zyrtarët e ministrisë palestineze të shëndetësisë thanë se nëntë prej të vrarëve ishin civilë. Xhihadi Islamik Palestinez ka thënë se sulmi izraelit “nuk do të kalojë pa u ndëshkuar”.

Sulmi i natës së djeshme shënjestroi një ndërtesë banimi në mes të qytetit të Gazës dhe në Rafah në pjesën jugore të rripit.

Forcat izraelite kanë vrarë tre anëtarë të lëvizjes së Xhihadit Islamik Palestinez në sulmet ajrore gjatë natës në Gaza.

Zyrtarët e ushtrisë izraelite kanë këshilluar banorët izraelitë të komuniteteve brenda 40 km nga Gaza që të qëndrojnë pranë strehimoreve të përcaktuara për bomba në pritje të raketave palestineze.

Të ngjashme