25 vjet nga masakra serbe në Qyshk të Pejës

Prishtinë | 14 Maj 2024 | 09:25 | Nga Ekonomia Online

Sot mbushen 25 vjet nga masakra në Qyshk të Pejës, në të cilën forcat kriminale serbe vranë dhe masakruan barbarisht 44 meshkuj.

Në Qyshk është kryer një nga krimet më monstruoze nga shteti i Serbisë: policia dhe bandat qeveritare, pas një sulmi të egër gjatë të cilit kanë përdhunuar gratë shqiptare dhe kanë plaçkitur gjithçka që kanë mundur të marrin me vete.

Kanë vrarë të paktën 44 civilë, në tri shtëpi të fshatit të cilat i kanë djegur.

Fshati është rrafshuar me tokë, ndërsa nga aty janë dëbuar më shumë se 400 civilë.

Masakra e 14 majit 1999 ishte vetëm njëra nga të shumtat që kanë ndodhur gjatë luftës në Kosovë.

Dhjetëra pjesëtarë të grupit paramilitar serb “Çakallët” janë arrestuar dhe dënuar në Beograd.

Të ngjashme