5 ushqime anti-inflamatore që duhen t’i hani rregullisht

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 11:23 | Nga Ekonomia Online

Çfarë ushqimesh anti-inflamatore duhet të shtoni në dietën tuaj për një shëndet më të mirë?

Dietologia Sophie Janvier dëshiron që të gjithë të dinë për dietën anti-inflamatore. Ndër përfitimet e saj të vërtetuara shkencërisht? “Më shumë vitalitet, tretje më të mirë, më pak dhimbje kyçesh, nivele më të qëndrueshme të sheqerit në gjak dhe ruajtja e një peshe të shëndetshme. Është ideale për parandalimin e sëmundjeve, por edhe kur vuani nga endometrioza, ekzema ose aknet.” Inflamacioni kronik është me të vërtetë një burim i sëmundjeve dhe problemeve të ndryshme shëndetësore.

5 ushqime anti-inflamatore për t’i shtuar në dietën tuaj
Frutat e thata
“Bajamet janë një burim i mirë i fibrave, proteinave bimore, mineraleve dhe antioksidantëve. Omega 3 janë acide yndyrore specifike, thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë dhe shpeshherë kemi mungesë të tyre. Megjithatë, ato nxisin prodhimin e substancave të vlefshme anti-inflamatore dhe veprimi i tyre është i dobishëm në nivelet kardiovaskulare, dermatologjike. Me pak fjalë, është aleati juaj në rast të problemeve të lëkurës, sëmundjeve inflamatore dhe madje edhe ankthit! Për një efektivitet optimal, shtoni edhe peshkun në menu dy herë në javë: toni, salmoni, sardelet ofrojnë një formë tjetër të Omega 3 anti-inflamatore, plotësuese me ato të frutave të thata.”

Boronica
“Këto fruta të vogla, si mjedrat, rrushi pa fara dhe të gjitha manaferrat në përgjithësi, janë plot antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftën kundër stresit oksidativ në qelizat tona. Kjo është e rëndësishme sepse ai nxit plakjen dhe shkakton reaksione inflamatore. Boronicat përmbajnë një lloj antioksidantësh veçanërisht efektiv: polifenole. Veprimi i tyre është studiuar shumë herë dhe aftësia e tyre për të bllokuar prodhimin e substancave të caktuara pro-inflamatore është konfirmuar.”

Hikërr
“Është quinoa e re! Kjo drithër e lashtë është ylli i momentit. Dhe ne e kuptojmë pse: është e pasur me fibra, antioksidantë, proteina bimore dhe është pa gluten. Fibra na lejon të ‘ushqejmë’ në mënyrë të favorshme bakteret e mira në mikrobiomën tonë, të cilat më pas do të prodhojnë substanca anti-inflamatore. Dhe kjo nuk është e gjitha: Falë përmbajtjes së fibrave, kjo drithër ka një indeks glicemik më të ulët se orizi ose makaronat.

Kefir
“Kjo pije e fermentuar përmban probiotikë natyralë, me fjalë të tjera baktere të gjalla të cilat do të ushqejnë mikrobiomën tonë, duke e ndihmuar atë të jetë më e pasur dhe më e larmishme. Megjithatë, një mikrobiomë e shëndetshme ka shumë efekte të favorshme për shëndetin tonë: tretje më të mirë, imunitet të fortë, lëkurë të shëndetshme, shëndet të mirë mendor… Kur mikrobioma prishet, kjo nxit përshkueshmërinë e zorrëve dhe rrjedhimisht kalimin e endotoksinave në gjak, gjë që shkakton një reaksion inflamator”.

Çokollatë e zezë me 85% kakao
“E përfundojmë me më të shijshmen dhe të preferuarën! Unë e them me zë të lartë dhe qartë, çokollata është e mirë për shëndetin tuaj! Përderisa e zgjidhni të pasur me kakao dhe jo shumë të ëmbël. Është në fakt përmbajtja e kakaos shkak për përfitimet e saj. Është një thesar ushqyes pasi ka një nga nivelet më të pasura të antioksidantëve në botën bimore, minerale, fibra dhe teobrominë, një substancë anti-inflamatore. Mos u frikësoni nëse keni akne, 4 katrorë çokollatë të zezë me 85% kakao nuk do të jenë problematike, përkundrazi! Në të kundërt, qumështi ose çokollata e bardhë janë shumë të ëmbla dhe mund të nxisin inflamacionin.”/EkonomiaOnline/

Të ngjashme