Abdixhiku me bashkëpunëtorë e nderojnë Aganin në 24-vjetroin e vrasjes

Prishtinë | 06 Maj 2023 | 12:15 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtor kanë bërë homazhe te varri i veprimtarit Fehmi Agani në 24-vjetorin e vrajës së tij, raporton Ekonomia Online.

Me këtë rast Abdixhiku tha se puna e Aganit si nënkryetar shumëvjeçar të LDK-së ka qenë udhërrëfyes për të gjithë.

Ai e quajti Aganin ideator e udhëheqës të lëvizjes për liri dhe pavarësi dhe krah t djathtë të ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Abdixhiku tha se vrasja e Aganit nga forcat serbe ishte hakmarrje për lëvizjen për liri dhe prezymim i të ardhmes së Kosovës.

“Sot me bashkëpunëtorë, anëtarë të Kryesisë, deputetë e familjarë të profesor Aganit, nderojmë figurën e lartë të çmueshme të intelektualit profesor Agnit i cili 24 vjet më parë u vra nga forcat serbe. Profesor Agani ishte bartës, ideatorë dhe njëkohësisht udhëheqësi i lëvizjes për liri dhe pavarësi dhe krah i djathtë i presidentit Rugova si nënkryetar i LDK-së”.

“Sot kujtojmë veprën e tij, vrasja e tij përveç që ishte hakmarrje edhe prezumim i të ardhmes së Kosovës. Familjes i themi mbahuni sot në këtë ditë, popullit iu shprehim ngushëllime e si LDK duhet që urtësinë e tij ta vazhdojmë. Profesori Agani mbete njëri prej patriotëve më të mëdhenj të Kosovës”.

Agani është vrarë me 6 maj të vitit 1999, nga forcat serbe. Agani ka qenë njëri nga themeluesit dhe udhëheqësit e Lidhjes Demokratike.

Për nder të profesor Aganit, vite më parë është ngritur përmendorja e tij në oborrin e Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë.

Të ngjashme