Arifi: Nuk ka ndonjë dokument që e detyron Kosovën ta dërgojë Asociacionin në Kushtetuese

Prishtinë | 19 Pri 2024 | 15:19 | Nga Natyra Salihaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Profesori universitar, Dritëro Arifi, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se deri më tani nuk ka ndonjë dokument që detyron Kosovën që të dërgoj në Gjykatën Kushtetuese, për shqyrtimin e draftit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kjo pas raportimit në media se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës mund të shtyhet, nëse Asociacioni nuk dërgohet në Gjykatë Kushtetuese.

Megjithatë sipas tij, një gjë e tillë mund të ndodhë por që është vendim politik i vendeve anëtare.

“Për momentin nuk është ndonjë procedurë e saktë apo ndonjë dokument që ka potencuar se Kosova duhet gjithsesi ta dërgojë Asociacionin në Kushtetuese. Mendoj që mund të ndodh një gjë e tillë, por ende nuk mund të dihet, është një vendim politik i vendeve anëtare dhe është kusht politik, nuk ka lidhje me çështjet procedurale dhe ligjorë të cilat Kosova i ka plotësuar”, ka thënë ai.

Arifi ka thënë se dërgimi i Asociacionit në Kushtetuese dhe implementimi i tij është edhe zotimi publik që është dhënë nga krerët e shtetit.

“Mbetet të shihet së si do shkojë e gjithë procedura edhe pse ka një zotim publik nga kryeministri, kryeparlamentari dhe presidentja që do ta marrin në konsideratë dhe do ta zbatojnë realisht çështjen e Asociacionit e që do t’i kontribuojë pra mirëqenies së komunitetit serb në Kosovë. Kjo mbetet të shihet por gjithsesi kjo është një kusht që do të plotësohet dhe është çështje kohësh a do të shkojë në maj apo më herët apo më vonë kjo është vështirë ta parashohim por që është obligim ndërkombëtarë”, tha Arifi për EO.

Arifi shtoi se me formimin e Asociacioni “nuk është fundi i botës” për Kosovën dhe se vendi nuk do të ndahet sepse Gjykata Kushtetuese mund të rregullojë disa nene konform ligjeve dhe Kushtetutës aktuale.

“Politika është gjithmonë fleksibile, gjithmonë do ketë kushte tjera por jo në kontekstin që ne po mendojmë që mund t’i bëjmë dikujt ndonjë favor ato kushtet janë gjithmonë për ta përmirësuar cilësinë e jetës së qytetarëve të Republikës së Kosovës. Unë mendoj se nuk është humbje e madhe që po portretizohet në mediumet kosovare apo te Qeveria e Kosovës së nëse bëhet Asociacioni do përfundojë gjithçka dhe do ndahet Kosova. Nuk ndodh ashtu sepse Gjykata Kushtetuese krejt çka mund të bëjë është t’i rregullojë disa nene konform ligjeve dhe Kushtetutës aktuale dhe mendoj se kjo do të ndodhë sepse Gjykata Kushtetuese do ta refuzojë një marrëveshje ndërkombëtare sepse Qeveria e Kosovës veçse e ka pranuar dhe është zotuar ndërkombëtarisht”.

“Krejt çka mund të bëjë Gjykata Kushtetuese është që ta rregullojë dhe adaptojë me ligjet aktuale, por mendoj që Qeveria e Kosovës e ka një përgjegjësi të madhe tash këto dy muaj të ardhshëm apo një muaj e gjysmë sa kanë mbetur që të vendos se si do procedojë tutje me këtë çështje por unë e kisha inkurajuar që mos të frikësohet nga veprimet apo zotimet e veta sepse ato në fund të ditës nuk duhet parë nga këndvështrimi partiak por këndvështrimi nacional”, tha Arifi për Ekonomia Online.

Të ngjashme