Arrat ndihmojnë në ruajtjen e kujtesës

Prishtinë | 27 Mar 2024 | 19:22 | Nga Ekonomia Online

Shkencëtarët thonë se konsumimi i përditshëm i arrës ndihmon në parandalimin e sëmundjes së humbjes së kujtesës.

Në një studim të realizuar nga studiuesit e Institutit të New Yorkut theksohet se kur nuk konsumohet arra kemi humbje të dukshme në kontrollin e ndjenjave, të kujtesës dhe të mësuarit.

Sipas rezultateve, vitamina E dhe flavonoidet që gjenden tek arra ndihmojnë në shkatërrimin e radikaleve të lira të dëmshme të cilat shkaktojnë sëmundjen e sklerozës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme