Çmimin Nobel për Mjekësi e fitojnë tre shkencëtarë

Prishtinë | 07 Tet 2019 | 13:11 | Nga Ekonomia Online

Tre shkencëtarë që zbuluan se si qelizat përshtaten me nivelet e oksigjenit kanë fituar Çmimin Nobel 2019 në Fiziologji ose Mjekësi.

Treshja – William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza – zbuluan se si qelizat përshtaten kur niveli i oksigjenit bie.

Akademia Suedeze tha se gjetjet e tyre “elegante” po çonin në trajtime për aneminë dhe madje edhe kancerin.

Të ngjashme