Atletico Madridi refuzon mundësinë e huazimit të Moratas te Juventusi

Prishtinë | 07 Gus 2022 | 15:41 | Nga Ekonomia Online

Juventusi është ende i etur për të rikthyer sulmuesin Alvaro Morata, por ata kanë pësuar një ‘goditje’ pasi Atletico Madrid thuhet se përjashton një marrëveshje huazimi.

29-vjeçar spanjoll i kaloi dy vitet e fundit në huazim me Bianconerët dhe ai bëri veçanërisht përshtypje në vitin e dytë nën drejtimin e Massimiliano Allegrit, duke qenë një kontribues kryesor në sulmin e tyre në një moment jetik pasi si Paulo Dybala ashtu edhe Federico Chiesa mbetën jashtë fushës shkaku i lëndimeve.

Sipas gazetës Tuttosport, Allegri është i etur për të rikthyer Moratan, por ai mund të detyrohet të kërkojë diku tjetër pasi Atletico Madridi është i gatshëm ta lërë 29-vjeçarin të largohet vetëm në një transferim përfundimtar.

Skuadra spanjolle kërkon rreth 35 milionë euro për ish-lojtarin e Chelseat, shuma që Zonja e Vjetër do të duhej të kishte paguar për ta bërë huazimin e tij të përhershëm në fillim të kësaj vere.

Arsyeja pse Atletico Madrid ka përjashtuar një marrëveshje huazimi është për shkak të rregullave të rrepta financiare të La Ligës.

Shitja e tij brenda një viti pas një periudhe huazimi amortizon më tej koston e Moratas, diçka që skuadra e Diego Simeone po kërkon ta shmangë. 

Të ngjashme