Basha me kritika ndaj Liburn Aliut: Po amnistoni mafinë e betonit me Ligjin që sollët në Kuvend

Prishtinë | 08 Dhj 2022 | 14:24 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha, ka kritikuar ministrin Liburn Aliu për plotësimin e ligjit për trajtimeve e ndërtimeve pa leje.

Ai kontestoi në disa pika pretendimet e ministrit Aliu.

“Tash ky ligj ndryshohet edhe i ndërrohet edhe hyrja në fuqi. Që ta zëmë, ky ligj hyn në fuqi në mars 2023, legalizohen të gjitha ndërtimet deri në mars 2023… Pra, e bëjmë legalizimin e të gjitha ndërtimeve pa leje, sidomos ndërtesat”.

Deputeti pati kritika të ashpra edhe në lidhje me çmimet, 500 metra katrorë të të cilave do të legalizoheshin për 4 000 euro.

“Cili është interesi që një ndërtimtar ta legalizojë ndërtesën? Mendoj që qikjo s’është parimore, dhe kjo s’duhet me shku përpara”.

“Puna kryesore e këtij ligji, mendoj unë është se e bën amnistimin e këtyre keqpërdoruesve që ndonjëherë janë quajtur edhe “mafi e betonit”. Këta jo që nuk dënohen por legalizohen”.

Më pas, deputeti i VV-së i lartpërmendur u shpreh edhe se po amnistoheshin edhe nga hetimet kriminale keqpërdoruesit në fjalë.

Ndërkohë, edhe deputeti Haki Abazi pati kritika të ashpra duke i kërkuar ministrit që fjalimin e deputetit Dimal Basha ta merrte shumë seriozisht.

Lexo më shumë:

Të ngjashme