Bëhet e ditur se kur Giroud do të pensionohet nga Franca

Prishtinë | 03 Dhj 2023 | 11:53 | Nga Ekonomia Online

Olivier Giroud ka lënë të kuptohet se do të tërhiqet nga futbolli ndërkombëtar pas Euro 2024, pasi ai e cilëson atë si trofeun “i munguar” në koleksionin e tij.

Sulmuesi po vëzhgonte nga afër shortin e Euro 2024, i cili u shpalos në Elbphilharmonie të Hamburgut të shtunën, dhe pa Francën që tërhiqej në Grupin D së bashku me Austrinë, Holandën dhe fituesen e playoffit A (mes Polonisë, Uellsit, Finlandës dhe Estonisë).

Është një nga turnetë që Giroud nuk e ka fituar ende në karrierën e tij dhe 37-vjeçari u zotua se nuk do të mbajë gurë pa lëvizur për të përfunduar në podium më 14 korrik në Berlin.

“Më mungon kjo Euro. Nëse e fitojmë, do të përkulem. Kjo mund të jetë gjithashtu nëse nuk arrijmë deri në fund. Po shijoj çdo moment. U tha se nëse fitonim Boterorin 2022 do terhiqesha. Por jam i uritur per tituj me vendin tim. Kam shume shpresa dhe ambicie. Nese shkon mire ka mundesi qe mund te jete”, tha ai.

Giroud ishte i kënaqur me rezultatet e shortit pasi ai mendon se ata janë vendosur në një grup relativisht më të lehtë se në vitin 2021, ku u duhej të përballeshin me Gjermaninë, Portugalinë dhe Hungarinë në fazën e raundit.

“Ne e njohim Holandën shumë mirë, ajo ka qenë gjithmonë e kontestuar kundër tyre. Ne do të presim breshërinë, sepse në letër, Uellsi dhe Polonia janë ndoshta më të armatosura. Ndoshta është një barazim më i butë se Euroja e fundit,” tha ai.

“Austria ka të rinj të mirë. Ka djem që luajnë në klube të mëdha. Ne duhet të kalojmë në këtë grup, por nuk do të jetë e lehtë dhe do të bëjë ndeshje të mira.”

Giroud bëri debutimin e tij për Francën kundër ShBA-së në nëntor 2011 dhe ka shënuar 56 herë për Les Bleus, gjë që e bën atë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave për ekipin e tij kombëtar, raporton Goal.com, transmeton Klankosova.tv.

Ai ka qenë në formë produktive në këtë sezon, pasi ai mburret me shtatë gola në 11 ndeshje për AC Milan në Serie A.

Giroud do të kthehet në aksion kundër Atalantas më 9 dhjetor pasi humbi ndeshjen kundër Frosinone për shkak të pezullimit.

Të ngjashme