Biden do t’u japë status ligjor 500,000 bashkëshortëve pa dokumente

Prishtinë | 18 Qer 2024 | 16:24 | Nga Ekonomia Online

Presidenti amerikan Joe Biden do të shpallë një politikë të re që do të mbrojë nga dëbimi qindra mijëra bashkëshortë pa dokumente të qytetarëve amerikanë, sipas zyrtarëve të administratës.

Politika e re do të zbatohet për ata që kanë qenë në vend për të paktën 10 vjet dhe do t’i lejojë ata të punojnë në SHBA ligjërisht.

Shtëpia e Bardhë beson se më shumë se 500,000 bashkëshortë do të përfitojnë.

Biden është zotuar ta bëjë sistemin e emigracionit në SHBA “më të drejtë”. Sondazhet tregojnë se kjo çështje është një shqetësim kryesor për shumë votues përpara zgjedhjeve presidenciale në nëntor.

Shtëpia e Bardhë beson gjithashtu se politika e re e bashkëshortëve do të përfitojë 50,000 të rinj nën 21 vjeç, prindi i të cilëve është i martuar me një shtetas amerikan, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Ai shënon programin më të rëndësishëm të ndihmës për migrantët pa dokumente tashmë në SHBA që kur administrata e Obamës shpalli një vendim të njohur si DACA më 2012.

Njoftimi vjen përpara një ngjarjeje të martën që shënon 12 vjetorin e Daca, e cila mbrojti mbi 530,000 emigrantë që erdhën në SHBA si fëmijë – të njohur si ëndërrimtarët – nga dëbimi.

Të hënën, zyrtarë të lartë të administratës thanë se bashkëshortët pa dokumente të qytetarëve amerikanë do të kualifikoheshin nëse kanë jetuar në vend për 10 vjet dhe nëse ishin martuar që nga 17 qershori.

Ata që kualifikohen do të kenë tre vjet kohë për të aplikuar për qëndrim të përhershëm dhe do të kenë të drejtë për një leje pune trevjeçare.

Mesatarisht, Shtëpia e Bardhë beson se ata që kualifikohen për këtë proces kanë qenë në SHBA për 23 vjet. Shumica e tyre do të ketë lindur në Meksikë.

Ata do të “lirohen me kusht në vend” dhe do të lejohen të qëndrojnë në SHBA derisa statusi i tyre të ndryshohet.

Të ngjashme