Biden: Izraeli të mendojë me kujdes për rreziqet e përshkallëzimit

Prishtinë | 15 Pri 2024 | 09:26 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i ka kërkuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu që të shqyrtojë me kujdes çdo sulm hakmarrës izraelit kundër Iranit dhe pasojat që kjo do të kishte, thonë burime në Uashington.

”Në një bisedë telefonike mes dy liderëve të shtunën në mbrëmje, Biden ia bëri shumë të qartë Netanyahut se ai duhet të mendojë me kujdes dhe strategjik për rreziqet e përshkallëzimit”, tha një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane në Uashington.

”Kjo është diçka që po diskutohet vazhdimisht me palën izraelite dhe aleatët e tjerë”, tha zyrtari, duke vënë në dukje se Biden gjithashtu e bëri të qartë se SHBA do të ndihmonte Izraelin për të mbrojtur veten.

”Izraeli ia kishte bërë të qartë qeverisë amerikane në bisedimet e kaluara se nuk po kërkonte një përshkallëzim të rëndësishëm me Iranin”, tha përfaqësuesi i qeverisë.

Sulmi i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj Izraelit në fundjavë po nxit frikën për një zjarr në Lindjen e Mesme.

Përpjekjet ndërkombëtare po bëheshin tashmë të dielën për të qetësuar situatën.

Biden dhe udhëheqësit e shtatë vendeve kryesore të industrializuara demokratike (G7) diskutuan krizën dhe dënuan sulmin në shkallë të gjerë në termat më të fortë të mundshëm.

“Ne nuk duam ta shohim këtë përshkallëzim. Ne nuk po kërkojmë luftë me Iranin”, tha të dielën John Kirby, drejtor i komunikimit i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të qeverisë së SHBA-së, duke shtuar se presidenti amerikan kishte qenë i qartë se ishte duke mos kërkuar luftë me Iranin.

”SHBA do të vazhdojë të ndihmojë Izraelin të mbrohet, por se si Izraeli do të përgjigjet tani do të varet nga vetë ai”, theksoi ai.

Ishte e paqartë dje nëse Izraeli do t’i përgjigjej sulmit të paprecedentë të drejtpërdrejtë të Iranit një ditë më parë, i cili, sipas burimeve izraelite, përfshinte rreth 300 raketa dhe dronë.

Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM) konfirmoi se forcat e saj në zonën e Detit të Kuq kishin rrëzuar shumë dronë dhe raketa të drejtuara për në Izrael.

Operacioni “Premtimi i vërtetë” i Iranit u organizua si hakmarrje për një sulm ajror në ambasadën e tij në Damask më 1 prill, në të cilin u vranë dy gjeneralë dhe të tjerë.

Izraeli besohet se ka kryer sulmin dhe nuk e ka mohuar përgjegjësinë.

Izraeli ka qenë armiku kryesor i Iranit që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.

Tensionet dhjetëravjeçare midis dy vendeve janë përshkallëzuar pas shpërthimit të luftës së Gazës në tetor./ atsh

Të ngjashme