Biden në Francë: E gjithë Europa është e kërcënuar nga Rusia

Prishtinë | 09 Qer 2024 | 13:20 | Nga Ekonomia Online

E gjithë Europa është e kërcënuar nga Rusia, aksionet janë shumë të larta. Joe Biden e tha këtë në një konferencë shtypi në Paris me presidentin francez Emmanuel Macron, duke falënderuar “aleatët evropianë” për punën e bërë deri më tani dhe mbështetjen për Ukrainën.

“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë. E gjithë Europa do të kërcënohet, ne nuk do ta lejojmë këtë të ndodhë. Shtetet e Bashkuara po qëndrojnë fort me Ukrainën. Ne nuk do të largohemi”, u tha Biden gazetarëve gjatë vizitës së tij shtetërore në Francë .

Nga ana e tij presidenti francez e falënderoi homologun amerikan për besnikërinë dhe respektin ndaj europianëve.

“Unë ju falënderoj zoti President, që jeni presidenti i fuqisë numër një në botë, por që e bëni këtë me besnikërinë e një partneri që i pëlqen dhe respekton evropianët”.

Të dy liderët Biden dhe Macron të premten u takuan me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Paris, duke u zotuar për mbështetje për kauzën ukrainase.

Franca dhe Shtetet e Bashkuara gjithashtu do të dyfishojnë përpjekjet e tyre të përbashkëta për të shmangur rritjen e mëtejshme të tensioneve në Lindjen e Mesme , veçanërisht për të ulur tensionet midis Izraelit dhe Hezbollahut në Liban, u tha Macron gazetarëve.

Macron tha se Parisi dhe Uashingtoni kishin parë përshkallëzim nga Irani në rajon dhe se të dy vendet ishin të vendosura për të ushtruar presionin e nevojshëm për të ndaluar këtë prirje.

Presidenti amerikan ndodhet në Francë që nga e mërkura dhe mori pjesë në përkujtimet e kësaj jave që shënuan 80-vjetorin e zbarkimit të Ditës D që ndryshuan rrjedhën e Luftës së Dytë Botërore .

Të premten, Biden paralajmëroi për nevojën për të ruajtur demokracinë amerikane dhe tërhoqi paralele midis Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit rus të Ukrainës.

Të ngjashme