Blindohet Pekini

Prishtinë | 18 Tet 2017 | 09:20 | Nga

Ngjarja më e madhe politike e Kinës, kongresi i Partisë Komuniste, ka filluar nën masa të rrepta sigurie në Pekin.

Presidenti kinez Xi Jinping do të presë më shumë se 2,000 delegatëve për më shumë se tre orë.

Takimi me dyer të mbyllura, i cili zhvillohet një herë në pesë vjet, përcakton se kush do ta drejtojë Kinën dhe përparësitë e vendit për mandatin e ardhshëm.

Xi, i cili u bë lider në 2012-ën , ka konsoliduar pushtetin dhe pritet të mbetet ende shef i partisë.

Kongresi pritet të përfundojë javën e ardhshme.

Menjëherë pas përfundimit të kongresit, partia pritet të zbulojë anëtarët e rinj të organit të lartë të vendimmarrës të Kinës dhe Komitetit të Përhershëm të Byrosë Politike, i cili do të drejtojë vendin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme