Blinken viziton Ukrainën në shenjë mbështetjeje teksa po vazhdon kundërsulmi

Prishtinë | 06 Sht 2023 | 13:58 | Nga Ekonomia Online

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, vizitoi Kievin të mërkurën si një gjest mbështetjeje për Ukrainën, ndërsa kundërofensiva e saj tre-mujore kundër forcave ruse po vazhdon me përfitime të vogla.

Gjatë vizitës së tij dy-ditore, Blinken ka mundësi të prezantojë një paketë të re të ndihmës amerikane gjatë kohës së luftës me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë, u tha gazetarëve në udhëtim një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Blinken, zyrtari i parë i lartë amerikan që viziton Kievin që nga fillimi i kundërofensive në fillim të qershorit, filloi bisedimet me ministrin e Jashtëm, Dmytro Kuleba, dhe do të takohej me Presidentin Volodymyr Zelenskiy, tha zyrtari.

“Ne duam të sigurohemi që Ukraina të ketë atë që i nevojitet, jo vetëm për të pasur sukses në kundërsulm, por ka atë që i nevojitet për një afat të gjatë, për t’u siguruar që ajo të ketë një pengesë të fortë,” tha Blinken duke qëndruar përkrah Kulebas, shkruan Reuters, transmeton klankosova.tv

I pyetur për vizitën e Blinken, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Moska besonte se Uashingtoni planifikon të vazhdojë financimin e ushtrisë së Ukrainës.

Vizita e Blinken pason shkarkimin këtë javë të Oleksii Reznikov, i cili, si ministër i Mbrojtjes i Ukrainës, kishte lobuar në Uashington dhe aleatët e tij për armë për të luftuar pushtuesit rusë. Parlamenti pritej të konfirmonte ish-deputetin Rustem Umerov si pasues të tij.

Të ngjashme