Çfarë tregon goja për shëndetin tuaj?

Prishtinë | 09 Mar 2023 | 21:17 | Nga Ekonomia Online

Goja është një vend shumë i zënë, i angazhuar në ngrënien, pirjen, frymëmarrjen, buzëqeshjen, rrudhosjen dhe bisedën gjatë gjithë orëve të ditës. Është vend i prekshëm ndaj sulmeve të vazhdueshme nga mikrobet, si dhe ndaj konsumit nga aktiviteti pothuajse i vazhdueshëm. Si një portal në traktin respirator dhe tretës të trupit, goja është gjithashtu një dritare në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këtu janë disa nga kushtet e shumta që mund të ndikojnë në gojën e njeriut:

Prishja e dhëmbëve

Prishja e dhëmbëve është e zakonshme në çdo fazë të jetës dhe është e lidhur me një numër të jashtëzakonshëm sëmundjesh, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, dementia, ulcerat e stomakut dhe dështimin e veshkave. Simptomat përfshijnë njolla të zbardhura në dhëmbë, ndjeshmëri ndaj nxehtësisë dhe të ftohtit, erës së keqe të gojës dhe dhimbje të dhëmbëve ose nofullës.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve fillon me gingivit, inflamacion i mishrave të dhëmbëve që karakterizohet nga mishrat e fryrë dhe të kuq që rrjedhin lehtësisht gjak. Inflamacioni shkaktohet nga grumbullimi i baktereve (në formë pllake) në bazën e dhëmbëve.

Bruksizmi

Bruksizmi është shtrëngimi ose kërcitja e dhëmbëve kur nuk ha. Për shkak se zakonisht ndodh gjatë gjumit, konsiderohet një çrregullim i lëvizjes i lidhur me gjumin, megjithëse mund të ndodhë edhe kur jeni zgjuar. Është më e zakonshme tek fëmijët dhe mund të shoqërohet me stres dhe apnea të gjumit në moshën madhore.

Odontomat

Odontomat janë tumore beninje të përbëra nga inde dentare që mund të shfaqen si një dhëmb shtesë ose koleksion i dhëmbëve të vegjël. Është lloji më i zakonshëm i tumorit dentar, i diagnostikuar zakonisht në adoleshencë ose në moshë madhore. Simptomat shpesh mungojnë, por mund të përfshijnë dhimbje, ënjtje dhe dalje të vonuar të dhëmbëve të përhershëm.

Fryma e keqe

Halitoza zakonisht shkaktohet nga gurët e bajameve, prishja e dhëmbëve, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve dhe infeksionet e gojës ose të sinusit, por gjithashtu mund të tregojë për kushte më serioze si diabeti, kanceri i mushkërive dhe fibroza cistike.

Goje e thate

Goja e thatë – formalisht, xerostomia – është një gjendje e zakonshme që nuk është një çrregullim në vetvete, por më tepër një simptomë ose efekt anësor. Mund të shkaktohet nga medikamente që zvogëlojnë rrjedhën e pështymës, frymëmarrjen e gojës për shkak të kongjestionit të hundës, dehidrimit, dëmtimit të gjëndrave të pështymës si nga terapia me rrezatim të kancerit dhe kushteve autoimune si sindroma Sjögren që sulmojnë qelizat e pështymës.

Reaksionet e mbindjeshmërisë orale

Reaksionet e mbindjeshmërisë orale janë reaksione jonormale brenda dhe rreth gojës ndaj sasive edhe të vogla të substancave zakonisht të padëmshme, duke përfshirë ushqimet, medikamentet, amalgamat dentar dhe anestetikët. Simptomat mund të përfshijnë reaksione alergjike kërcënuese për jetën si anafilaksia, ose simptoma më të lehta si ënjtje, kruajtje, djegie ose ulçera në gojë, si dhe një lloj gingiviti që i kthen mishrat e dhëmbëve në të kuqe të ndezur.

Laringiti

Laringiti është inflamacioni i përkohshëm ose kronik i laringut (i njohur gjithashtu si kutia e zërit ose glottis), një organ në fyt që përmban kordat vokale dhe mbron rrugët tona të frymëmarrjes nga mbeturinat e ushqimit, duke shkaktuar ngjirjen e zërit, dhimbje të fytit dhe/ose kollë. Shkaku më i zakonshëm i laringitit është infeksioni i rrugëve të frymëmarrjes si ftohja ose gripi; Shkaqet jo-infektive përfshijnë tendosjen e zërit, refluksin e acidit, alergjitë, kancerin, sëmundjet autoimune, polipet dhe ekspozimin ndaj tymit dhe irrituesve të tjerë të thithur.

Tonsiliti

Tonsiliti është një infeksion i bajameve i karakterizuar nga inflamacion, dhimbje fyti, zmadhimi i gjëndrave të qafës dhe ethe. Bajamet janë organe të vogla që përbëjnë pjesë të sistemit limfatik; bajamet palatine janë më të njohurat dhe qëndrojnë në pjesën e pasme të fytit në secilën anë. Tonsiliti shfaqet më shpesh tek fëmijët dhe disa njerëzve do t’u hiqen bajamet nëse vuajnë nga bajamet kronik.

Ulçera në gojë

Ulçerat e gojës janë lezione të vogla dhe të cekëta që gjenden në gjuhë, faqet e brendshme, buzët e brendshme ose çatinë e gojës. Ulcerat aftoze – të njohura edhe si plagët e kancerit – janë lloji më i zakonshëm dhe zakonisht ikin vetë, por ulcerat e gojës gjithashtu mund të lidhen me një sërë kushtesh duke përfshirë infeksionet virale si COVID-19, etj..

Herpangina

Herpangina është një sëmundje virale e zakonshme dhe ngjitëse që shkakton gunga të vogla me unaza të kuqe në pjesën e pasme të fytit dhe shpesh shoqërohet me ethe, ënjtje të gjëndrave, dhimbje të fytit dhe humbje të oreksit. Është më e zakonshme tek fëmijët deri në 10 vjeç, por mund të ndodhë në të gjitha grupmoshat.

Virusi herpes simplex

Virusi herpes simplex i tipit 1 (HSV-1) është një virus shumë infektiv që zakonisht pushton qelizat nervore rreth gojës dhe mund të shkaktojë shpërthime të flluskave të dhimbshme, të mbushura me lëngje mbi dhe rreth buzëve, të quajtura gjithashtu plagë të ftohta ose flluska me temperaturë. Infeksioni është i përjetshëm dhe më shumë se dy të tretat e të rriturve në mbarë botën do të infektohen me virusin deri në moshën 50-vjeçare.

Të ngjashme