Cilat janë dy erëzat që shkrijnë kilogramët e tepërt

Prishtinë | 07 Jan 2023 | 20:23 | Nga Ekonomia Online

E keni pyetur ndonjëherë veten cili është momenti i duhur për të rënë nga pesha?

Mos u mendoni gjatë, nuk ekziston një fazë ose moment i caktuar dhe femrat e dinë më së miri këtë gjë.

Edhe pse siç thotë populli, punën e sotme mos e lër për nesër, ndaj filloni që sot.

Living sjellë një propozim shumë interesant, të dobësoheni duke ngrënë. Pikërisht kështu, mënyra më e mirë për të qenë në formë është duke ngrënë sa më shëndetshëm dhe në porcione të vogla.

Duke folur për ushqime të shëndetshme, sot ju njohim me dy erëza që nëse konsumohen në mënyrën e duhur shkrijnë dhjamin dhe kilogramët e tepërt.

Piperi i zi

Të gjithëve ju ka ndodhur të teshtini pasi keni nuhatur piper të zi. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, kjo ndodh sepse piperi i zi ka në përmbajtjen e tij piperinë, një ndër aleatët më të mirë për të rënë nga pesha.

Sipas një studimi të Sejong University, piperina parandalon formimin e kolesterolit të keq, ndihmon trupin të përthithë sa më mirë ushqimet dhe t’i tresë ato me lëhtësi, shkrin dhjamin rreth belit dhe ijeve, si dhe parandalon oksidimin e enëve të gjakut.

Niseni mëngjesin me këtë pije: 200 ml ujë i vakët, 1 lugë çaji piper i zi dhe 1 limon i shtrydhur. Do të vini re ndryshime të menjëhershme që javën e dytë.

Kanella

Kanella ju jep një shije fantastike ëmbëlsirave dhe biskotave, ju jep jetë edhe luleve, si dhe ju ndihmon të bini nga pesha.

Kanella është e pasur me hekur, kalcium, fibra dhe mangan. Këto minerale ndihmojnë në parandalimin e kolesterolit të keq, nxisin sistemin tretës, ju japin ndjesinë e ngopjes dhe djegin kaloritë.

Mjekët dietologë këshillojnë të pini çdo mëngjes ujë të ngrohtë me pak kanellë dhe mjaltë pasi nxit metabolizmin të punojë më shpejt.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme