Dua Lipa do të performojë në eventin e fishekzjarreve në Londër për ardhjen e Vitit të Ri 2022

Prishtinë | 31 Dhj 2021 | 16:23 | Nga Ekonomia Online

Sipas raporteve, Londra do të vazhdojë të shijojë një shfaqje fishekzjarre në natën e Vitit të Ri me performanca nga Elton John dhe Dua Lipa.

Bonanca vjetore e organizuar nga Kryetari i Bashkisë së Londrës zakonisht zhvillohet në Argjinaturën Victoria nga Big Ben, por zyrtarisht u hoq për të dytin vit radhazi për shkak të shqetësimeve mbi variantin Omicron.

Megjithatë, The Sun raporton se një ekran do të shkojë përpara lumit nga Shard, Katedralja e Shën Palit dhe Ura e Mijëvjeçarit.

Khan njoftoi në tetor se shfaqja tradicionale, e cila do të kishte tërhequr qindra mijëra njerëz në Victoria Embankment, ishte anuluar, duke fajësuar ‘pasigurinë’ e Covid.

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid kritikoi vendimin, duke thënë se nuk kishte ‘asnjë arsye’ që tradita vjetore të mos mund të vazhdonte pasi qeveria dha miratimin për tubimet e NYE.

Konservatorët i tha LBC: “Natyrisht që ky është një vendim i kryetarit të bashkisë, por nga këndvështrimi im, nuk mund ta kuptoj pse kjo nuk mund të ndodhë.

“Dua të them, unë mendoj se ka një mënyrë krejtësisht të sigurt që mund të ndodhë, kështu që vërtet nuk e kuptoj atë vendim, por siç them, ky nuk është një vendim i qeverisë. Është fishekzjarrë e kryetarit të bashkisë, ndaj shpresoj që ai ta rishqyrtojë.’

Në fillim të këtij muaji, zoti Khan anuloi gjithashtu një ngjarje të NYE në sheshin Trafalgar, e cila do të kishte përfshirë 6,500 punëtorë kyç dhe anëtarë të publikut.

189,213 raste të tjera të koronavirusit u regjistruan në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dje – një rekord i ri i lartë – ndërsa numri i pacientëve spitalorë me Covid në Angli u rrit në 11,452, një rritje prej 61 për qind në vetëm një javë.

Vlerësimet e publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare sot sugjeruan se një në 25 njerëz në Angli kishte Covid në javën deri më 23 dhjetor, nga një në 45 në javën deri më 16 dhjetor.

Një në 25 barazohet me afërsisht dy milionë njerëz – numri më i lartë që kur ONS filloi të vlerësonte nivelet e infeksionit në Angli në maj 2020.

Boris Johnson do të vendosë javën e ardhshme nëse do të vendosë kufizime të reja për koronavirusin për të kufizuar shoqërimin në ambiente të mbyllura, raportoi The Times.

Kryeministri vendosi të mos vendosë kufizime të reja midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, por rritja e numrit të rasteve Covid po ushqen frikën se masat e reja mund të jenë në horizont.

Të ngjashme