Dushi i ftohtë forcon imunitetin

Prishtinë | 21 Maj 2023 | 20:59 | Nga Ekonomia Online

Gjithmonë jeni kureshtarë të dini më shumë rreth efekteve të dushit me ujë të ngrohtë dhe atij të ftohtë.

Por, sipas një studimi të fundit, banjat e ftohta nuk shërojnë vetëm histerinë.

Tashmë atletët në mbarë botën po përdorin banja të akullta për të lehtësuar muskujt e mpiksuar, megjithatë javën e kaluar Ruby Wax, e cila është 64 vjeçare zbuloi se pas një dushi të ftohtë pasojnë shumë përfitime.

Në të vërtetë ajo thotë se përdorë dush të ftohtë çdo ditë për t’i dhënë vetën një ngjyrë rinore për të shmangur rrudhat.

Por një gjë të tillë tashmë po vërtetojnë dhe shkencëtarët pasi thonë se përfitimet shëndetësore nga banja e akullt nuk përfundojnë me kaq.

Veç të mirave për mpiksjen e muskujve, një banjë e akullt apo një dush i fuqishëm uji të ftohtë, sjell rritjen e sistemit tuaj imunitar dhe po ashtu ngrit humorin tuaj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme