Dy të vdekur në Rusi pas sulmeve nga Ukraina

Prishtinë | 30 Pri 2023 | 09:36 | Nga Ekonomia Online

Dy civilë kanë vdekur në një fshat në rajonin Bryansk të Rusisë pas bombardimeve të Ukrainës, sipas një guvernatori lokal.

Alexander Bogomaz, guvernatori i Bryansk, tha në një mesazh në kanalin e tij Telegram herët sot se një sulm kishte vrarë dy civilë. Një ndërtesë banimi është shkatërruar plotësisht dhe dy shtëpi të tjera janë dëmtuar pjesërisht, tha ai.

Bogomaz fajësoi forcat e armatosura ukrainase për sulmet në Bryansk, të cilat ai tha se kishin goditur ndërtesat e banimit në fshatin Suzemka, në rrethin Syzemsky.

Lajmi vjen mes paralajmërimeve nga Ukraina se përgatitjet e saj kanë përfunduar pothuajse për një kundërofensivë pranverore që shumë ekspertë besojnë se mund të shënojë një moment kyç në konflikt, shkruan CNN.

Rajoni i Bryansk ndan një kufi në jug me Ukrainën dhe në perëndim me Bjellorusinë.

Të ngjashme