Banka Botërore paralajmëron “tronditje të pashembullt globale”, OBSh thotë se fundi i epidemisë “shumë larg”

Prishtinë | 01 Pri 2020 | 00:13 | Nga Ekonomia Online

Epidemia e koronavirusit është “shumë larg fundit” në rajonin e Azisë-Paqësorit, dhe masat e tanishme për të frenuar përhapjen e virusit janë duke blerë kohë që vendet të përgatiten për transmetime të komunitetit në shkallë të gjerë, tha një zyrtar i OBSH-së. Edhe me të gjitha masat, rreziku i transmetimit në rajon nuk do të largohet për sa kohë që pandemia vazhdon, tha Takeshi Kasai, drejtor rajonal për Paqësorin Perëndimor në Organizatën Botërore të Shëndetit.

Paralajmërimi i tij erdhi ndërsa Banka Botërore tha që pasojat ekonomike të pandemisë mund të çojnë pjesë të mëdha të Azisë Lindore në varfëri ekstreme, ndërkohë që Shtetet e Bashkuara regjistruan ditën më vdekjeprurëse prej COVID-19, me 540 viktima të tjera duke e çuar shifrën totale në 3,000.

“Më lejoni të jem i qartë. Epidemia është shumë larg fundit në Azi dhe Paqësor. Kjo do të jetë një betejë afatgjatë dhe ne nuk mund të mos tregojmë kujdes të vazhdueshëm, “tha Kasai në një konferencë të mediave virtuale. “Ne kemi nevojë për çdo vend që të vazhdojë të përgatitet për transmetimin e komunitetit në shkallë të gjerë.”

Infeksionet tani kanë tejkaluar 770,000 raste në të gjithë botën, me SH.B.A., Italinë dhe Spanjën që kapërcejnë shifrën e territorit të Kinës në raste të konfirmuara. Në një moment simbolik në luftën kundër pandemisë, anija spitalore e marinës amerikane Comfort lundroi në Hudson në Manhattan të hënën, në brigjet e lumenjve në New York dhe New Jersey. “Është një atmosferë në kohë lufte dhe të gjithë duhet të jemi të bashkuar”, tha kryetari i Bashkisë së New Jorkut, Bill de Blasio, i cili përshëndeti ardhjen e anijes në skelën Midtown Manhattan. (The Guardian)

Të ngjashme