Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Prishtinë | 18 Qer 2022 | 14:37 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se heqja e akcizës nuk i ndihmon qytetarëve, por rrit fitimet e tregtarëve duke marrë këtu shembull rastin e Gjermanisë, raporton Ekonomia Online.

“Rasti i Gjermanisë ka treguar se heqja e akcizës nuk i ndihmon qytetarëve por rrit fitimin e tregtarëve.

Të gjitha këto janë në fokus të qeverisë dhe fillimisht do ta marrim një udhëzim administrativ që është përpiluar dhe do të bëjnë çfarë dimë e mundemi të mbrojmë konsumatorët, nuk besoj që duke hequr akcizën e Tvsh-së nuk mund ta gjejmë rrugën e duhur përpara”, u shpreh Kurti në një konferencë për media.

Në disa pika në karburanteve një litër naftë dje është shitur për 1 euro e 90 cent.

Kujtojmë që ditë më parë Shoqata e Naftëtarëve ka dalë me një ultimatum ndaj Qeverisës së Kosovës, pasi kjo e fundit paralajmëroi ndërhyrje në rregullimin e çmimit që ka pësuar rritje ekstreme ditëve të fundit.

Fadil Berjani u ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti dhe ministrave ulje të akcizës dhe TVSH-së për produktet e naftës.

Ai ka paralajmëruar edhe mbyllje të pompave të derivateve në gjithë vendin, nëse kërkesat e tyre nuk merren parasysh.

Lexo më shumë:

Të ngjashme