Rizvanolli: Objektiv i programit prej mbi 200 milionë euro është siguria energjetike

Prishtinë | 19 Maj 2022 | 12:59 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Artane Rizvanolli, ka thënë  sot në seancën plenare se gjatë javës së kaluar është propozuar një program kompakt mbi 200 milionë euro, raporton Ekonomia Online.

“Qeveria ka përgjegjësi mbikëqyrjen dhe menaxhimin e programit. Objektivi i programit është rritja e energjisë që do të mbështet sigurinë energjetike të Kosovës.  Aktiviteti për rregullimin e frekuencës do të mbështes KOST-in. Ky projekt zbut disbalancat në rrjetin elektrik. Aktiviteti tjetër është i ruajtjes së energjisë 125 megavatve. Është aktiviteti për mbështetjen e energjisë dhe klimë”.

“Projekti tjetër është Jeta i cili syno trajtim të barabartë gjinor. Synimi është që përfshirja e grave si më zhvillim të shkathtësive edhe për punën të rritet në vijmë”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme