Evakuohen banorët e Meksikës, shkak përmbytjet e rënda

Prishtinë | 22 Qer 2024 | 08:23 | Nga Ekonomia Online

Banorët në Meksikën veriore janë shpëtuar pasi një stuhi tropikale ka shkaktuar përmbytje të rënda.

Rreth 40 persona ishin evakuuar, raportuan mediat lokale të premten, duke cituar policinë, duke shtuar se mbi 100 banorë të tjerë të bllokuar po prisnin të shpëtoheshin. Pamjet me dron treguan një rrugë që kalonte përmes Kanionit Huasteca të shkatërruar plotësisht nga uji.

Alberto, stuhia e parë e emërtuar e sezonit të uraganeve të Atlantikut 2024, u dobësua të enjten në një depresion tropikal ndërsa lëvizte në brendësi të Meksikës verilindore, duke sjellë më shumë shira të dendur dhe përmbytje pasi la katër të vdekur, duke përfshirë tre fëmijë.

Të ngjashme