Formacioni më i mirë i Milanit në 31 vitet e Berlusconit (Foto)

Prishtinë | 14 Pri 2017 | 16:36 | Nga

Pas një magjie 31-vjeçare dhe tepër të suksesshme si pronar i Milanit, Silvio Berlusconi ka shitur 99.9% të aksioneve të tij për blerësit kinezë.

Berlusconi ka shitur klubin pas 31 viteve në krye të tij, ndërsa në letrën e tij të hapur për tifozët e klubit, presidenti legjendar i Rossonerëve ka pranuar se sa shumë ka qenë i lidhur me klubin.

“Unë e bëjë këtë me dhimbje dhe emocion, por me dije për lojë moderne, për të konkurruar në nivelin më të lartë në Evropë dhe në Botë kërkon investime dhe burimet një familje e vetme nuk mund të mbështes”, kishte shkruar Berlusconi.

Ndërsa, reputacioni i Milanit ka vuajtur gjatë gjashtë sezoneve të fundit pa trofe dhe suksese, për pjesën tjetër të kohës e Berlusconit në krye kanë qenë shumë të suksesshme dhe se ai gjithmonë do të konsiderohet si një legjendë nga mbështetësit e klubit.

Me Berlusconin në krye, Milani fitoi pesë tituj të Ligës së Kampionëve, tetë tituj të Serie A, një Kupë të Italisë dhe shumë trofe të tjerë italian, evropian dhe ndërkontinental.

Ekipet e tij të menaxhuara nga Arrigo Sacchi në fundvitet e 80-ta dhe në fillim të viteve të 90-ta, Fabio Cappello në mes të viteve 90-ta dhe Carlo Ancelotti gjatë viteve 2000, të gjitha konsiderohen si disa prej klubeve të mira në historinë e futbollit.

Përveç trajnerëve të mëdhenj, Milani ka pasur gjithmonë në gjirin e saj edhe futbollistë të kalibrit botëror, dhe Telegrafi ua sjell ekipin ndoshta më të mirin të kombinuar të Milanit nga vitet 1986 në 2017.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme