Reali dhe Milan, dy gjysmëfinalistët e parë të Ligës së Kampionëve

Prishtinë | 18 Pri 2023 | 23:10 | Nga Ekonomia Online

Dy gjysmëfinalistët e parë të këtij edicioni të Ligës së Kampionëve janë Real Madrid-i dhe Milan-i.

Çerekfinalja mes Chelsea-t dhe Real Madrid-it përfundoi me fitoren e këtyre të fundit me rezultat 0:2.

Dueli ishte i baraspeshuar, edhe pse Chelsea insistonin më shumë për gol, por madrilenët i shfrytëzuan më mirë mundësitë që kishin.

Në fillim të ndeshjes, Kante pati një mundësi të artë, të cilën nuk e shfrytëzoi.

Në fillim të pjesës së dytë, Cucurella pati një mundësi po ashtu, por Courtois nuk lejoi që t’i preket porta.

Goli i parë erdhi në minutën e 58-të, pas një vrapimi fenomenal nga Rodrygo.

Më pas, goli i dytë u shënua në minutën e 80-të, të cilin e shënoi përsëri Rdorygo.

Real Madrid-i do të luaj me fituesin e duelit Manchester City – Bayern Munich.

Në anën tjetër, ndeshja mes Napolit dhe Milanit përfundoi me fitoren e këtyre të fundit me rezultat 0:1.

Dueli ishte i baraspeshue, por Milan shfrytëzoi më mirë mundësitë.

Në minutën e 22-të, Olivier Giroud pati mundësinë të shënojë nga penalltia, por u mbrojt nga portieri.

Por, më pas Giroud shënoi pas një asistimi fantastik të Leao-s.

Në minutën e 82-të, Kvaratshkelia goditi nga penalltia por nuk arritën të shënojnë.

Pak para përfundimit të ndeshjes, Osimhen shënoi por nuk ishte e mjaftueshme për kualifikim.

Milan do luaj me fituesin e ndeshjes Inter – Benfica.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme