Francë, vriten dy oficerë derisa po transportonin një të burgosur që ia doli të arratisej

Prishtinë | 14 Maj 2024 | 16:32 | Nga Ekonomia Online

Të paktën dy oficerë francezë u qëlluan për vdekje dhe tre të tjerë u plagosën rëndë të martën pasi njerëz të armatosur rëndë i zunë pritë një furgoni të burgut për të liruar një të burgosur, tha policia franceze.

Sulmi i orkestruar, i cili vjen në mes të dhunës në rritje të lidhur me drogën në të gjithë Europën, ndodhi rreth orës 09:00 më kohë lokale në një kabinë pagese në Incarville në rajonin Eure të Francës veriore. I burgosuri i paidentifikuar dhe sulmuesit u arratisën, tha policia.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se ishte nisur një aksion i madh kërkimi.

“Po përdoren të gjitha mjetet për të gjetur këta kriminelë. Me udhëzimet e mia janë mobilizuar disa qindra policë dhe xhandarë”, shkruan ai në X.

Të ngjashme