Ftohje apo alergji, si t’i kuptoni simptomat?

Prishtinë | 29 Pri 2023 | 22:56 | Nga Ekonomia Online

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur. Nëse i dini mirë dallimet mes tyre jeni në gjendje të gjeni edhe metodën për t’u lehtësuar.

Si ta dalloni kur jeni i ftohur?

E ftohura është diçka e zakonshme, e cila shkaktohet nga një virus. Por ja disa nga tiparet kryesore të ftohjes së zakonshme:

Përveç kollitjes dhe teshtitjes, simptomat e të ftohurës mund të shoqërohen me dhimbje fyti dhe me hundë të bllokuara.

Ftohjet më të rënda se të zakonshmet mund të shkaktojnë dhimbje koke, ethe dhe dhimbje të trupit.

Por meqë e ftohura dhe alergjia kanë simptoma të njëjta ja se si ti dalloni:

Ftohja:

Lodhje
Dhimbje trupi
Dhimbje të fytit
Ethe

Alergjitë:

Keni kruajtje të syve
Teshtima
Skuqje të lëkurës

Të ngjashme