Gjërat që ia vështirësojnë femrave mbetjen shtatzënë

Prishtinë | 16 Dhj 2022 | 00:46 | Nga Ekonomia Online

Rreth 10 nga 100 femra në SHBA kanë vështirësi të mbesin shtatzënë, sipas statistikave.

Trupi i njeriut vepron në mënyra të mistershme kur bëhet fjalë për krijimin e një jete të re, por gjithashtu ka edhe faktorë të caktuar që mund të ndikojnë në shanset e ngjizjes.

Ndonjëherë, gjërat më të zakonshme mund ta ulin pjellorinë dhe t’jua ulin shanset për të mbetur shtatzënë.

Prandaj, më poshtë ju sjellim disa prej gjërave që, sipas ekspertëve, i ulin shanset për të mbetur shtatzënë.

– Ushtrimet e tepërta

– Niveli i lartë i stresit

– Mosha (në vitet e 20’ta, femra ka 25-30% shans të mbetet shtatzënë. Ky probabilitet zvogëlohet në 5% pas moshës 40 vjeçare)

– Mbipesha apo nënpesha

– Ekspozimi ndaj kimikaleve të caktuara kozmetike apo atyre të pastrimit

Si t’i rrisni shanset për të mbetur shtatzënë?

– Bëni joga

– Kujdes me produktet që i përdorni në zonën vagjinale

– Ushqehuni shëndetshëm

– Shtoni acid folik, zink, acide yndyrore omega-3 dhe hekur në dietën tuaj

– Pini më pak kafe.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme