Vendi më i vaksinuar në botë rikthen masat kufizuese

Prishtinë | 05 Maj 2021 | 20:21 | Nga Ekonomia Online

Ishujt Sejshell, vendi i cili ka vaksinuar plotësisht mbi 60% të popullsisë së saj kundër Covid-19, po rivendos kufizimet, ndërsa rastet e reja po rriten.

Arkipelagu me gati 100 mijë banorë regjistroi afër 500 raste të reja në tri ditët deri në 1 maj dhe ka rreth 1000 raste aktive.

Një e treta e rasteve aktive përfshinin persona që kishin pasur dy doza vaksinash, tha agjencia e lajmeve të vendit.

Pjesa tjetër ose kishte marrë një dozë të vetme ose ishin të pavaksinuar.

Shkollat ​​janë mbyllur dhe aktivitetet sportive janë anuluar për dy javë. Baret, restorantet dhe dyqanet do të mbyllen herët dhe disa tubime janë ndaluar.

“Pavarësisht nga të gjitha përpjekjet e jashtëzakonshme që po bëjmë, situata Covid-19 në vendin tonë është kritike. Tani më shumë raste të përditshme të raportuara javën e kaluar” në tha ministri i Shëndetësisë Peggy Vidot në një konferencë shtypi të martën.

Më shumë se katër të pestat e rasteve aktive ishin midis banorëve të ishullit, ndërsa pjesa tjetër e përbërë nga të huaj.

Ishujt Sejshell, të cilët mbështeten në turizëm për pjesën më të madhe të të ardhurave, filluan vaksinimin e popullsisë në janar duke përdorur doza vaksinash të prodhuara nga kompania kineze Sinopharm të dhuruara nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Nga mesi i prillit rreth 60% e dozave të vaksinave të administruara në vend ishin Sinopharm, me pjesën tjetër të vaksinave AstraZeneca të prodhuara në Indi.

Të ngjashme