Hezbollah i hakmerret Izraelit pasi iu vra komandanti i lartë, ia lëshon mbi 200 raketa

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 15:30 | Nga Ekonomia Online

Grupi libanez Hezbollah tha se lëshoi ​​mbi 200 raketa të enjten në disa baza ushtarake në Izrael si hakmarrje për një sulm që vrau një nga komandantët e tij të lartë.

Sulmi nga grupi militant i mbështetur nga Irani ishte një nga më të mëdhenjtë në konfliktin shumëmujor përgjatë kufirit Liban-Izrael, me tensione që u përshkallëzuan javët e fundit, raporton AP, transmeton Ekonomia Online.

Ushtria izraelite tha se “predha të shumta dhe objektiva të dyshimta ajrore” kishin hyrë në territorin e saj nga Libani, shumë prej të cilave tha se ishin kapur. Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima./EkonomiaOnline/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme