Zelensky zëvendëson ministrin ukrainas të mbrojtjes, përmend nevojën për “qasje të reja”

Prishtinë | 04 Sht 2023 | 12:32 | Nga Ekonomia Online

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka shkarkuar ministrin e tij të mbrojtjes, duke përmendur nevojën për “qasje të reja” ndërsa lufta me Rusinë po hyn në muajin e saj të 19-të.

“Këtë javë, parlamentit do t’i kërkohet të marrë një vendim personeli. Kam vendosur të zëvendësoj ministrin e mbrojtjes të Ukrainës. Oleksii Reznikov ka kaluar më shumë se 550 ditë luftë në shkallë të gjerë”, tha Zelensky.

Presidenti emëroi Rustem Umerov, ish-deputetin e popullit të Ukrainës, për t’u bërë ministri i ri i mbrojtjes.

Umerov është aktualisht kryetar i Fondit të Pronës Shtetërore, misioni i të cilit është të tërheqë investime në Ukrainë dhe ka qenë i përfshirë nga afër në shkëmbimet e të burgosurve të luftës. Ai shërbeu gjithashtu si një negociator i lartë në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi dhe më shumë se një herë shprehu skepticizëm se Rusia do t’i përmbahej marrëveshjes. Rusia që atëherë e ka braktisur skemën.

Emërimi i tij vjen në një kohë kritike për kundërsulmin e Ukrainës në jug, dhe ndërsa marrëdhëniet e saj me aleatët dhe donatorët hyjnë në një fazë të re. Ukraina po përpiqet të përshpejtojë trajnimin dhe vendosjen e avionëve luftarakë F-16 si dhe të blejë një mori pajisjesh dhe armësh të tjera për të ndihmuar në shtytjen përpara kundërsulmimit të saj.

Reznikov dorëzoi dorëheqjen të hënën, duke shkruar në Facebook: “Pas vendimit të Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky, unë dorëzova dorëheqjen time në Parlamentin ukrainas. Jam gati për raportin. Le të mbajmë linjën!”

Ai ka postuar edhe foto të tij me letrën e dorëheqjes.

Reznikov ka shërbyer si ministër i mbrojtjes që nga nëntori 2021, pasi ka shërbyer më parë në role të tjera qeveritare si zëvendëskryeministër, sipas biografisë së tij në faqen e internetit të ministrisë së mbrojtjes.

Largimi i tij vjen pas një numri skandalesh korrupsioni që përfshijnë Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës.

Zelensky shkarkoi një mori zyrtarësh të lartë në fillim të vitit për një skandal të lidhur me prokurimin e furnizimeve të kohës së luftës, zëvendësministri i mbrojtjes i vendit dha dorëheqjen pasi u përball me akuza për korrupsion; më pas në gusht, Zelensky shkarkoi të gjithë zyrtarët përgjegjës për qendrat rajonale të rekrutimit ushtarak, duke përmendur një sërë procedurash penale në vazhdim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme